Technologia

Niektóre gatunki drzew egzotycznych

Piotr Lisowski
Drewno stosowane jest w budownictwie od niepamiętnych czasów. Nie wynaleziono dotychczas niczego, co zastąpiło by jego naturalny, niepowtarzalny urok i ciepło. Wyroby z drewna egzotycznego mają szansę uczynić życie bardziej kolorowym.
Jeśli chodzi o podłogi, to obecnie na rynku dostępne są wyroby z około 20 różnych gatunków egzotycznych, różniących się kolorem, strukturą słojów i właściwościami technicznymi. Drewno egzotyczne używane do produkcji podłóg charakteryzuje się innymi właściwościami niż np. drewno stosowane do produkcji mebli. Dwa kluczowe czynniki brane pod uwagę przy wyborze materiału do produkcji podłóg (poza wyglądem), to twardość drewna oraz jego współczynnik skurczu. Gatunki egzotyczne osiągają gęstość nawet do 50% wyższą od twardości rodzimego dębu czy jesionu, co przekłada się na twardość wyższą do 40%. Współczynnik skurczu, który wskazuje na potencjalne ryzyko „zsychanie się podłóg” w razie zmian wilgotności w pomieszczeniach, jest dla wielu gatunków egzotycznych bardzo korzystny (tab. 1).


HEVEA(RABERWOOD, KAUCZUKOWIEC)
pochodzi z Azji południowo– wschodniej, struktura – słabo widoczne słoje, widoczne cętki żywiczne, kolor – jasnożółty, twardość ok. 10% niższa od dębu.

BADI (BILINGA)
pochodzi z Afryki środkowo-zachodniej, mahoniowiec, struktura – słoje prawie niewidoczne, kolor – żółto- pomarańczowy do ciemno-pomarańczowego, twardość ok. 20% wyższa od dębu. Nazywany również „złocistym mahoniem”.>

MERBAU
pochodzi z Azji południowo-wschodniej, jest zbliżony do mahoniowców, struktura – słabo widoczne słoje i ciemne cętki, kolor –
– brązowy do brązowo-czerwonego, twardość do 30% wyższa od dębu.

JATOBA
pochodzi z Ameryki Południowej, jest mahoniowcem, struktura – słój mahoniowy pasiasty oraz fladrowy z ciemnymi cętkami, kolor – ciemno-czerwono-brązowy, twardość do 30% wyższa od dębu.

DARU-DARU (DARIUS)
pochodzi z Azji południowo-wschodniej, struktura – słabo widoczne słoje, kolor – ciepłożółty do żółtopoma-rańczowego. Twardość do 35% wyższa od dębu.


Tab. 1. Tabela twardości i skurczu drewna.


KEMPAS
pochodzi z Azji południowo-wschodniej, struktura – prawie niewidoczne słoje, wyraźnie cętki promieni rdzeniowych i naczyń drewna, kolor – łoso-siowoczerwony do ciemnoczerwonego, twardość ok. 20% wyższa od dębu.

ULIN(IRONWOOD)
pochodzi z Azji południowo–wschodniej, struktura – szeroki, słabo widoczny słój fladrowy, kolor – ciemnożółtomiodowy do jasnobrązowego. Twardość do 40% wyższa od dębu.

LINGUE (DOUSSIE)
pochodzi z Afryki środkowo-zachodniej, jest mahoniowcem, struktura – słój mahoniowy pasiasty oraz fladrowy, bardzo mocno widoczny, kolor – ciemnoczerwony do czerwonobrązo-wego, twardość nieco wyższa od dębu.

IROKO (KAMBALA)
pochodzi z Afryki środkowo-zachodniej, jest mahoniowcem, struktura – słój mahoniowy pasiasty oraz fladrowy, kolor -ciemno- żółtomiodowy do brązowo- czekoladowego, twardość na poziomie dębu.